Роздуми про цифрову (електронну) дипломатію

У даному есе хочу поділитися власними роздумами щодо цифрової (електронної) дипломатії.

flags-1615129_960_720-1

Цифрова (електронна) дипломатія (англ. “digital diplomacy”, “e-diplomacy”) – використання можливостей мережі Інтернет та інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для вирішення дипломатичних завдань.

Наразі, хочу висловити думку щодо наступних проявів впливу ІТ на дипломатію:

Відбувається пошук нових способів залучити громадян до дипломатичних переговорів

Яскравим підтвердженням цієї тенденції можуть бути дипломатичні переговори між президентом США Бараком Обамою та прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. Мені сподобався спосіб, у який до дипломатичного заходу додали елемент відкритості та публічності. Політичні діячі запросили громадян взяти участь у хештег-кампанії #AskObamaModi в соціальній мережі Твіттер. Використовуючи хештег, лідерам можна було поставити питання онлайн, відповідь на яке могла б прозвучати під час переговорів. Наприклад, питання “Чи можна вважати окупацію Тібету Китаєм загрозою для безпеки регіону?” отримало багато ретвітів, тому політичні лідери звернулись до розгляду даної проблеми.

Гаджети стають невід’ємною частиною іміджу сучасного дипломата

Дипломати різними способами демонструють підтримку інформаційних технологій. Коли новий посол США в Швейцарії та Ліхтенштейні, Сюзі Левін, складала присягу перед віце-президентом США Джо Байденом, вона поклала руку на електронну книгу із завантаженим текстом американської Конституції. Таким чином, вона стала першим державним службовцем у США, який прийняв присягу з використанням електронного пристрою.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді робить селфі з політичними лідерами під час дипломатичних зустрічей. Так, біля Храму Неба в Пекіні, він витягнув смартфон та сфотографувався з прем’єром держради КНР Лі Кецян. ЗМІ назвали це селфі “найбільш впливовим селфі в історії”, адже на ньому впливові політики двох держав, населення яких в загальному підсумку складає 2,5 млрд осіб (більше однієї третини від загальної кількості населення нашої планети).

telephone-586268_960_720.jpg

Активність дипломатів у соціальних мережах аналізується спеціальними мозковими центрами

Для того, щоб виявити тенденції та закономірності у використанні дипломатами соціальних мереж, відкриваються мозкові центри та проводяться дослідження. Наприклад, компанія “Twiplomacy” (“Твіпломатія“) аналізує, як дипломатичні службовці викоритовують Твіттер у своїй професійній діяльності, та публікує відповідні аналітичні доповіді.

Віртуальне посольство стає реальністю

У 2011 році США відкрили віртуальне посольство в Тегерані, адже відсутність дипломатичних відносин між країнами позбавила амеркинаців можливостей для діалогу з громадянами Ірану. В такій ситуації віртуальне посольство стало єдиним способом дипломатичної комунікації.

В період з 2007 по 2009 роки у сфері цифрової дипломатії спостерігався цікавий тренд –  зарубіжні країни світу відкривали віртуальні посольства в Second Life – тривимірному віртуальному світі з елементами соціальної мережі.

Віртуальний світ Second Life був розроблений у Сан-Франциско (США) компанією Linden Lab у 2003 році. Для того, щоб відвідати віртуальний світ Second Life, користувач повинен пройти триетапну процедуру реєстрації: 1) заповнення анкети; 2) завантаження програми для роботи з Second Life; 3) створення власного персонажу.

Державою, яка вперше “побудувала” віртуальне посольство в Second Life, стала Мальдівська Республіка. Мальдівські урядовці вирішили, що створення дипломатичної установи такого формату стане вагомим кроком до підвищення авторитету країни: Мальдіви мають обмеження в міжнародній взаємодії, і для відкриття повноцінних посольств та консульств бракує місця. Як наслідок, 24 травня 2007 року в Інтернет-просторі було створено віртуальний Дипломатичний острів Мальдівської Республіки.

Примітно, що Мальдівській Республіці вдалося випередити Швецію, яка претендувала на роль першовідкривача. У Швеції віртуальне посольство Second House of Sweden відкрили 30 травня 2007 року за ініціативи Шведського Інституту –  державної установи, що займається поширенням інформації про країну у світі. Стрічку на урочистій церемонії відкриття розрізав міністр закордонних справ держави Карл Більдт, точніше його віртуальний персонаж. Віртуальне посольство побудували за взірцем реального посольства Швеції  у Вашингтоні, США.

display-1677359_960_720

Дистанційні дипломатині переговори стають можливими

Деякі онлайн-платформи для дистанційних переговорів (наприклад, Smartsettle), надають можливість провести дипломатичні переговори з дотриманням правил інформаційної безпеки та укласти договір в онлайн-режимі, враховуючи всі формальності.
У 2014 році дану ІС презентували на форумі з урегулювання конфліктів в онлайн-режимі (Online Dispute Resolution Forum).

Сучасний дипломат може бути популряним блогером

Міністерство закордонних справ та у справах Співдружності націй Великої Британії підтримує ідею блогінгу працівників дипломатичної служби Великобританії та інших країн світу. Так, була створена онлайн-платформа для ведення блогів під брендом Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії: www.blogs.fco.gov.uk. Веб-ресурс функціонує на платформі WordPress. Такий формат роботи дозволяє дипломатам та державним службовцям висловлювати думки щодо зовнішньої політики держави та, водночас, отримувати коментарі від громадян, зацікавлених у зовнішньополітичних питаннях.

“Дипломатичні” електронні послуги для громадян

Один з прикладів – еService для отримання візи зі смартфону. Наприклад, туристи, що подорожуватимуть з Індії до ОАЕ, матимуть можливість отримати візу в онлайн режимі за допомогою спеціального мобільного додатку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s