Інструменти електронної демократії: світовий досвід (Частина 2)

Окрім основного призначення (результативна взаємодія громадян з органами влади), інструменти електронної демократії відкривають багато інших, додаткових можливостей.

Отже, розглянемо, якими є ці можливості на прикладах зарубіжного досвіду?!

mobile-phone-1875813

Можливість 1 – Знайти однодумців, сформувати нові спільноти

Веб-портал з інструментами електронної демократії в Індії MyGov (www.mygov.in) надає громадянам платформу для електронних консультацій та участі в е-ініціативах.  Станом на 2016 рік за допомогою платформи 814 тисяч громадян взяли участь у 571 е-ініціативі. На веб-порталі можна, наприклад, переглянути, як громадяни надають пропозиції щодо стандартів для розумного міста (Smart City) за посиланням. Процес комунікації є прозорим, таким чином, учасники дискусії в подальшому можуть співпрацювати й об’єднуватись у групи за інтересами.

Можливість 2 – Отримати додаткові бонуси

Бонусами для онлайн-активістів можуть бути менторство під час реалізації проекту, надання безкоштовного приміщення в інкубаторі для впровадження ініціативи, запрошення на тематичні заходи,  державні відзнаки, тощо.

У 2009 році Центр європейських досліджень виступив організатором електронного опитування ”Повідом Баррозу!” (http://www.survette.com/19340-15129-56@b&b). Учасникам проекту запропонували висловити думку з приводу політики ЄС шляхом участі в онлайн-опитуванні та визначити сфери суспільного життя, на яких ЄС має концентрувати більшу увагу. Додатковою мотивацією для учасників була зустріч з президентом Європейської комісії Жозе Баррозу. 10 учасників були випадково обрані системою – їх запросили на захід до Брюсселю у травні 2009 року.

Аналітики Центру європейських досліджень у підсумковому документі щодо результатів онлайн-опитування зазначили: «Участь була високою. Було залучено 153479 учасників, отримано 12092 пропозицій, надано 123980 оцінок пропозиціям. Пропозиції були переглянуті 576914 разів».

Можливість 3 – Поділитись враженнями та досвідом

Під час користування веб-порталом, що містить у собі інструменти електронної демократії, можна залишати відгуки. І в цьому плані цікавим є досвід функціонування порталу відкритих даних Філіппін.

Відомо, що відкриті дані не лише споживають, але й використовують як “сировину” для створення нових, соціально корисних продуктів, інфографіки, проведення журналістських розслідувань та виявлення нових закономірностей.

“Постійно заохочуючи  громадськість до подання запитів щодо необхідних відкритих даних, ми також чекаємо на результат використання цих даних”, – пишуть розробники порталу (http://data.gov.ph/about/) та пропонують громадянам надсилати розгорнуті feedback (з інфографікою, описом мобільних додатків розроблених на основі open data, тощо), аби визначити, чи мають цінність дані, оприлюднені на порталі.

Можливість 4 – Отримати натхнення від успішних кейсів у сфері електронної демократії

Інструмент електронного урядування загальноєвропейського масштабу «Відкритий парламент» (Opening Parliament), представлений на веб-сайті www.openingparliament.org, має цікавий розділ – історії успіхів у вигляді case studies. Тут можна знайти кейси щодо ефективних громадських ініціатив, які посприяли збільшенню відкритості парламенту.

Можливість 5 – Мати доступ до статистики щодо інструментів електронної демократії у режимі реального часу

Така статистика дозволяє громадянам оцінювати та відслідковувати прогрес щодо інструменту електронної демократії. Прикладом є статистика на порталі відкритих даних Великобританії, де є актуальна кількісна інформація щодо доступних наборів даних (data sets). Станом на грудень 2016 року на веб-порталі доступні 40 000 датасетів: https://data.gov.uk/data/search

Статистика щодо кількості онлайн-активістів та електронних ініціатив також оновлюється  й на вищезгаданій платформі MyGov у Індії: https://www.mygov.in. Дійсно, мотивує!

Можливість 6 – Отримати нові знання та навички

У 2014 році, напередодні новорічних свят, у США стартував конкурс для громадян щодо створення святкового 3D орнаменту для Білого Дому. Таким чином, кожен мав можливість опанувати нову технологію (на сайті конкурсу надавалось вільне програмне забезпечення), а також вдосконалити ІТ-навички за допомогою вивчення інструкцій щодо роботи з 3D технологією.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s